Oto nasza pacjentka Balbinka, która w listopadzie 2021 roku trafiła do Doktor Doroty Mierzwy-Ćwik z powodu nadkrwistości wywołanej nowotworem prawej nerki. Do momentu wizyty w naszej przychodni była leczona zachowawczo.

Leczeniem z wyboru, jeżeli nie ma przerzutów, jest usunięcie nerki nowotworowej. Wtedy zazwyczaj objawy nadkrwistości powinny zniknąć.

Jako że nie stwierdzono przerzutów, Opiekun podjął trudną decyzję o operacji, która została wykonana przez naszego chirurga Jakuba Ćwika.

Badanie histopatologiczne wykazało gruczolakoraka nerki. Jest to drugi w kolejności nowotwór diagnozowany w obrębie nerki.
Leczeniem z wyboru jest chirurgia, czyli usunięcie nerki, jeżeli tylko jedna nerka objęta jest procesem nowotworowym. Istnieje ryzyko wystąpienia nowotworu w obu nerkach, ale nie jest to sytuacja powszechna. Rokowania są zależne od stopnia złośliwości nowotworu. Zalecany jest przede wszystkim monitoring. Ewentualnie adiuwantowe zastosowanie leków onkologicznych, takich jak carboplatyna czy palladia w zależności od stanu pacjenta.

Mamy rok 2024, a Balbinka odwiedza nas regularnie na kontrolach, ponieważ ma kontynuowane leczenie onkologiczne. Na razie cieszy się zdrowiem i jest przygotowywana do sanacji jamy ustnej.

Naszej dzielnej pacjentce życzymy jak najwięcej zdrowia!